Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică a Republicii Moldova
Linia de informare 08001 0008

ANRE a desemnat învingătorii concursului de creație „Securitatea electrică în viziunea copiilor”

25 noiembrie 2021 • Vizualizari: 92

ANRE a desemnat învingătorii concursului de creație „Securitatea electrică în viziunea copiilor”





Recent, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE ) a desemnat învingătorii concursului de creație „Securitatea electrică în viziunea copiilor”, care s-a desfășurat pe parcursul lunii octombrie 2021. La concurs au participat 2200 de elevi ai claselor a V-XII-a din instituțiile de învățământ din Republica Moldova, iar lucrările prezentate, de desen și pictură, au fost dedicate măsurilor de securitate electrică.

 

Astfel, laureații concursului au devenit:
Locul I (Telefon mobil) – Marinela Cucoș, 16 ani, Liceul teoretic republican ”Ion Creangă”, mun. Bălți;
Locul II (Ceas inteligent) – Evelina Șireaeva, cl. 6, Gimnaziul ”S. Rudenco”, or. Vulcănești;
Locul III (Brățară inteligentă) – Vitalina Rusu, cl. 12, Liceul ”Prometeu”, s. Baraboi, r-nul Dondușeni.

 

De asemenea, au fost acordate și alte premii.

Căști fără fir au primit următorii participanți:

  1. Laurenția Mago, cl. 9, Gimnaziul s. Inești, r-nul Telenești;
  2. Ana Parfeni, cl. 9, Gimnaziul s. Bobeica, r-nul Hîncești;
  3. Vladislava Moscovciuc, cl. 6, Liceul ”M. Eminescu”, or. Anenii Noi;
  4. Paula Cojușnean, Gimnaziul s. Malcoci, r-nul Ialoveni;
  5. Antonela Iațco, 15 ani, Gimnaziul s. Olișcani, r-nul Șoldănești;
  6. Aureliu Zagornean, cl. 5, Liceul teoretic s. Costești, r-nul Ialoveni;
  7. Samira Saruc, cl. 5, Gimnaziul s. Mărinești, r-nul Sîngerei;
  8. Madelina Șevcenco, cl. 8, Gimnaziul s. Miciurin, r-nul Drochia.

Cameră web au primit următorii participanți:

  1. Eduard Arnaut, cl. 6, Liceul teoretic s. Puhăceni, r-nul Anenii Noi;
  2. Vlada Stănescu, cl. 6, Gimnaziul s. Văratic, r-nul Rîșcani;
  3. Simona Negrescu, cl. 9, Liceul ”A. Pușkin”, or. Căușeni;
  4. Cristina Chitrean, cl. 10, Liceul ”Ivan Vazov”, or. Taraclia;
  5. Mirela Tincu, cl. 5, Gimnaziul ”A.I. Cuza”, mun. Bălți;
  6. Ivan Nechit, cl. 6, Liceul teoretic ”O. Panov”, or. Taraclia;
  7. Taisia Daniliuc, 11 ani, mun. Chișinău, Liceul teoretic ”Vasile Lupu”;
  8. Maria Ciobanu, cl. 5, Gimnaziul “Ion Creangă”, s. Ermoclia, r-nul Ștefan Vodă.

 

Căști cu fir au primit următorii participanți:

  1. Gabriela Panța, cl. 9, Liceul “M. Sadoveanu”, s. Fîrlădeni, r-nul Căușeni;
  2. Alexandra Eremia, Școala de arte or. Florești;
  3. Anastasia Vîzîi, 14 ani, Școala de arte or. Florești;
  4. Daniel Luca, cl. 5, Liceul teoretic “Olimp”, s. Costești, r-nul Ialoveni;
  5. Diana Strîmbei, cl. 8, Liceul teoretic s. Măgdăcești, r-nul Criuleni;
  6. Liviu Falcă, cl. 8, Liceul teoretic “M. Eminescu”, or. Ghindești, r-nul Florești;
  7. Cezara Babilev, cl. 8, Gimnaziul ”Ștefan Ciobanu”, s. Talmaza, r-nul Ștefan Vodă;
  8. Sorina Hîncu, cl. 8, Gimnaziul s. Bobeica, r-nul Hîncești.

 

Pentru efortul depus, ANRE a decis să premieze fiecare participant și în perioada următoare o parte din elevi vor primi maiouri iar ceilalți carnete personalizate.

 

Cele mai reușite lucrări vor fi utilizate pentru realizarea unor pliante informative, care vor fi distribuite în toate instituțiile de învățământ din țară.